Video je velké 81 MB. Pozor na mobilní data!!!
Přehrávání videozáznamu můžete kliknutím zastavit.
Červen 2022 přinesl nový model od méně známé firmy A.C.M.E. lokomotivu ČD Cargo 388 001-0 v novém neokoukaném polepu a řady Traxx3 MS od výrobce Bombardier. Po vyndání z krabičky jsem byl nadšený z poměrně precizního provedení detailů modelu. Jen na chvilku než jsem našel přibalený pytlíček s doplňky. Model mě neuvěřitelně vyškolil, co se týká schopnosti udržet na uzdě sprosté nadávky. Imitace hadic pro vedení k pískování se skládá z drátu a plastového poměrně měkkého (asi ABS) držáku (zásobník písku), do kterého se musí drát zamáčknout, drží spíše naoko, ale kolikrát mi to vypadlo, když jsem otočil podvozkem. Nechci komentovat. Model jsem bral tentokráte od jiného dodavatele z Moravy. Nevím, zda-li to byla jen smůla na špatný kus nebo je to výrobní vada, nebo měl model někde nehodu. I na foto i videu je viditelný jeden podvozek níže než druhý. Zvažoval jsem reklamaci, ale už se mi stalo, že mi nevrátili model, ale peníze. To by nebyla ta správná volba, když jsem ho objednával, byl to poslední kus. Podvozek na jedné straně vykazoval poměrně velkou vůli ve všech směrech, byl zapadlý v karosérii a zadrhával se o vše kolem včetně již zmíněných hadic k písečníkům. Měl problém projet obloukem a občas ho i opustil.
Nakonec jsem se pustil do rozborky. Po různém testování jsem musel, abych docílil pevného držení trnu podvozku, vyměnit šroub co ho drží za kratší. Drží teď pevně v rámu. Dále jsem vyrobil podložku mezi trn / karosérii / podvozek co to jen šlo nejsilnější, abych docílil alespoň trošičku zvýšení podvozku od karosérie a opticky ji vyrovnal. Přineslo to i opravu funkčnosti. Podvozek se již nepohybuje všemi směry jen se správně otáčí, a to až pěkně ke karosérii. Obloukem projíždí model již bez problémů, a částečně se i vyrovnala karosérie. Opět několik hodin práce nad modelem, který nebyl dodán v uspokojivém stavu.
Ohodnotím-li model celkově, tak má slušně propracované zvuky i když jich není moc. Zvuk pantografu je nejlepší. Jezdí slušně a v základu je dobře nastaven, co se týká rychlosti rozjezdu i brždění. Jízda v nízké i vysoké rychlosti je plynulá bez trhání (video bylo natočeno ještě před opravou podvozku a v jednu chvilku je vidět jak se snažil povozek vyběhnout z oblouku – již opraveno. Osvětlení se přepíná ve směru jízdy. Manuál je naprosto nedostatečný a spíše určený pro analogovou verzi modelu. Úplně chybí informace jaké funkce máte navolit na ovladači. Musíte zkoušet a hledat. Balení je luxusní. Na foto ještě nejsou nasazeny snímače zabezpečení ETCS, ty jsou v druhém pytlíčku, který obsahuje titěrné díly, které nejsou v přiloženém manuálu popsány ani nakresleny, a vůbec netuším kam patří a co představují.
Technické parametry modelu: kód výrobce: A.C.M.E. 69566, měřítko: H0 1:87, železniční správa: ČD Cargo, epocha: VI, rozměr: 217 mm, minimální poloměr oblouku: 410 mm.
Stroje TRAXX 3 F160 MS od výrobce Bombardier jsou v ČR označeny jako řada 388. V dubnu 2023 provozuje ČD Cargo sérii 16 kusů do roku 2025 bude mít celkem 50 ks a v roce 2026 by mělo objednávkou ze dne 20.8.2024 a nákupem na končit na počtu 60 ks. Dalších 18 lokomotiv má také dopravce RegioJet ve žlutém kabátě ve verzi TRAXX 3 F160 MS pro 160km/h a dalších 13 lokomotiv objednal začátkem roku 2023.
Dvousystémové lokomotivy (15 kV 16,7 Hz a 25 kV 50 Hz AC) si zachovaly základní parametry TRAXX druhé generace (jmenovitý výkon 5600 kW, tažná síla 300 kN) a nabízejí maximální rychlost dle požadavků zákazníka od 140 do 200 km/h). Novinkou je pomocný spalovací motor, který lokomotivě dodává výkon 180 kW na obvodu kol a tažnou sílu 300 kN při maximální rychlosti 50 km/h. Lokomotivy s tímto pomocným motorem tak umožňují přístavbu souprav na neelektrizovaných koncových úsecích tras nákladních vlaků, odtud vzniklo označení Last Mile (resp. plné označení TRAXX AC3 LM). Nabízena je samozřejmě i verze bez pomocného motoru s prostým označením TRAXX AC3.
Komentáře